Dyskusja: ‚Jakiej sztuki w przestrzeni publicznej potrzebuje Lublin?’ // 27.09.2013

1377553_10153235507290147_1853378733_n

27.09.2013 // Dyskusja: ‚Jakiej sztuki w przestrzeni publicznej potrzebuje Lublin?’ // ACK Chatka Żaka – Inkubator Medialno-Artystyczny (ul. Radziszewskiego 16)

1377553_10153235507290147_1853378733_n
Serdecznie zapraszamy na dyskusję pt. ‚Jakiej sztuki w przestrzeni publicznej potrzebuje Lublin?’, która odbędzie się w ramach LFG: All My City

Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy różne osoby zaangażowane w przedsięwzięcia lokujące sztukę w przestrzeni Lublina: artystów, animatorów, organizatorów, historyków i krytyków sztuki oraz odbiorców. Którzy wspólnie poszukają odpowiedzi na tytułowe pytanie: jakiej sztuki w przestrzeni potrzebuje Lublin?

Podjęty problem zdaje się dziś szczególnie istotny, bowiem z jednej strony wzrasta liczba wydarzeń artystycznych wykorzystujących tkankę miejską, a sztuka w przestrzeni zdaje się przeżywać swój renesans. Z drugiej jednak strony organizatorzy działań często rozdarci są pomiędzy akcje estetyzujące i prowokujące, lub dopiero poszukują klucza do własnych działań w przestrzeni publicznej. Niekiedy zapominając, że to odpowiedzialne działanie, w którym spotyka się subiektywna wartość dzieła z takimi kwestiami jak wspólnotowość, społeczne oddziaływanie, czy w końcu – funkcja sztuki.

Dlaczego tak się dzieje? Jakie cele stoją za inicjatywami związanymi ze sztuką w przestrzeni Lublina? Co tymi działaniami chcemy osiągnąć? Na jaki problem owe działania mają być odpowiedzią i komu mają służyć?

Na te i inne pytania odpowiedzieć spróbują: Cezary Hunkiewicz (socjolog, animator kultury, Europejska Fundacja Kultury Miejskiej), Jarosław Koziara (artysta), Hubert Mącik (Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie), Szymon Pietrasiewicz (animator kultury, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Rewiry), Magdalena Ujma (krytyczka sztuki, kuratorka wystaw), Barbara Wybacz (kulturoznawczyni, ACK Chatka Żaka), Krzysztof Żwirblis (artysta, kurator, historyk i krytyk sztuki).
Spotkanie poprowadzi: Marta Ryczkowska (historyczka i krytyczka sztuki).

***

Największe cykliczne wydarzenie sztuki ulicznej w Polsce, czyli szósta edycja Lubelskiego Festiwalu Graffiti (LFG): ALL MY CITY. W programie działania ponad 60 twórców z całej Europy, premiery publikacji i filmów, dyskusja panelowa oraz międzynarodowa wystawa w Brain Damage Gallery.

Hasło ‚All My City’ jest kluczem do odkrywania miasta i myślą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu. Edycji, którą zdominuje prawdziwa twarz graffiti. Przez co, w odróżnieniu od większości polskich i europejskich festiwali, nie będziemy tworzyć estetyzujących murali ani kreować artystów ulicznych. Wracamy do korzeni – skupiamy się na klasycznym graffiti doceniając jego rolę w kształtowaniu tożsamości miasta. Hołdujemy spontaniczności, autentyczności i żywej pasji towarzyszącej uznanym twórcom z Europy.

***

Festiwal rozpocznie się w piątek 30 sierpnia o 19:00 wystawą ‚All My City In… Urban Landscapes through the Eyes of Graffiti Writers’. Ukażemy w niej, jak writerzy z całego świata postrzegają miasto i ukazują jego fenomen. Projekt z pogranicza etnografii wizualnej i sztuki ma na celu poznanie rozmaitych sposobów percepcji i definiowania miasta. Warto zaznaczyć, że wyłaniający się na wystawie obraz może być daleki od oczekiwanych wzorców prezentacji ulicznych działań. Ale pytanie „jak writerzy z całego świata widzą przestrzeń, w której tworzą”, warte jest ryzyka.
W wystawie udział wezmą m.in.: A1One/Iran, Bart/Myanmar, Basick/Peru, Bostone/Poland, Boris The Grifters/Bulgaria, Buni/Spain, Point/Czech Republic, Does/Brasil, Ekin/Hungary, Fisek/Chile, GrisOne/Colombia, Inka /Germany, Jacek Walesiak/ Poland, Jotemel/Poland, Kripoe/ Germany, Miesto/Poland, Minzo/India, Pantal/Poland, Potiks/Poland, Reno/Poland, Roes/Poland, Sput/Lithuania, Stan/Russia, Tats Cru/USA, Tius/Poland, Vino/Spain
Odbiór wystawy wzbogaci tematyczny set przygotowany przez Ducziego/ Champion Sound Show

W kolejnych dniach festiwalu odbędą się m.in:
jam graffiti z udziałem kilkudziesięciu writerów z Europy, dyskusja panelowa: „Jakiej sztuki w przestrzeni potrzebuje Lublin, realizacja muralu „The Graffiti God”, długo oczekiwane światowe premiery filmu ‚Papas 3′ oraz albumu ‚Ekin Subways. 1998-2013′. A na koniec preview historii polskiego graffiti „Graffiti Goes East” oraz dobre imprezy muzyczne.

——————
Szczegółowy program:
PIĄTEK 30/08/2013,
19:00 – wernisaż wystawy ‘All My City In’ w [ Brain Damage Gallery ]
20:00 – Premiera PAPAS 3 [Brain Damage Gallery]
22:00 – afterparty z Dj Blekotem oraz Pantalem [ Most Kultury ]

SOBOTA 31/09/2013,
12:00 – Graffiti Jam [Skwer przy Centrum Kultury w Lublinie, ściana na ul. Daszyńskiego - końcowy przystanek]
20:30 – Premiera EKIN SUBWAYS. 1998-2013 [ Soul'n'Pepper ]
21:00 – Graffiti Goes East. Book Preview. [Soul'n'Pepper]
21:30 – Regular Rebel. Special Preview [Soul'n'Pepper]
22:30 – Premiera PAPAS 3
< 21:30 – afterparty [Soul'n'Pepper]

NIEDZIELA 01/09/2013
12:00 – Graffiti Jam [Stary Bompark, Skwer przy Centrum Kultury w Lublinie i inne lokalizacje]

09/09/2013 – 15/09/2013
“The Graffiti God” mural by KAOS and FITS

27/ 09/2013
17:00 – Dyskusja Jakiej Sztuki w Przestrzeni potrzebuje Lublin?
[ACK Chatka Żaka - Inkubator Medialno-Artystyczny]

——————
Projekt nie byłby możliwy bez pomocy naszych Partnerów:
Galeria Koloru
Perła
MTN-WORLD
Good Looking Studio
Prosto Shop Lublin
Drukarna Akapit
Rabeko.pl
Centrum 51/ pokoje gościnne
Hostel UFO
Endiesonix.net
Most Kultury
Soul n Pepper
——————
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
——————
Media: sosm.pl / mixtape.com.pl / urbanpirates.org / Format. Pismo Artystyczne / Concrete Magazine / Kurier Lubelski
——————

więcej na WWW.ALLMYCITY.org,