14 października 2012. Lubelski Rynek Hurtowy, Elizówka 65
Aukcje street artu w Polsce organizowane są od 2010 roku. Od samego początku wzbudzały wiele kontrowersji – oto sztuka przynależna ulicy, weszła na poziom komercyjnej rozgrywki pomiędzy „artystami”, a kolekcjonerami. Ogromny sukces I Polskiej Aukcji Street Artu uświadomił zainteresowanym tematem, że rozpoczął się nowy etap w historii sztuki. Dotąd pogardzana sztuka miejska, nagle znalazła się na okładkach „poważnych” tytułów o sztuce, w książkach, a nawet w przewodnikach po wielu miastach na świecie. Spróbujemy odwrócić sytuację i przekonać się czy bywalcy giełdy wyczują okazję do interesu.
Na stoisku pojawią się prace artystów street artowych (m.in. domniemana praca Banksy’ego), vlepki, szablony, płótna, ale również „artystyczne przedmioty codziennego użytku”; ubrania, narzędzia itd..
Akcja realizowana w ramach projektu ”Sztuka na Giełdzie” // Pracownia Sztuki Zaangażowanej Rewiry.
Opis projektu:
Działanie składa się z kilkunastu interwencji artystycznych w trakcie trwania cotygodniowej giełdy rolno – spożywczej na Elizówce.
Przestrzeń z pozoru nie kojarzona ze sztuką stanie się na jeden dzień polem działań artystów. Powstaną ekspozycje, stoiska, instalacje i happeningi wpisujące się w krajobraz rynku i starające się z nim korespondować. Przedsięwzięcie jest nastawione na niespodziewaną konfrontację klienta giełdy ze sztuką w obecności artysty. Wierzymy, że takie zderzenie będzie ciekawe i inspirujące dla obu stron.
Tematyka prac często porusza aktualne problemy społeczne i odnosi się do nich. Pragniemy zaprezentować propozycje często trudne, ale warte uwagi ze względu na swój krytyczny charakter.